СПИСАНИЕ "КОМАНДОС" - специални части, шпионаж, оръжие, охрана

 
СПИСАНИЕ "КОМАНДОС" - специални части, шпионаж, оръжие, охрана

 
Рейтинг: 2.00
(640)
Актуално
Статии
Албум
Книги
Контакти
Онлайн книжарница
За нас

БЛОГ АРХИВ
«« юли 2024 »»
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        



Актуално 20:38
« Обратно
Вземи в gLOG
Вземи в gLOG
100 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА ДЖОН КЕНЕДИ
Джон Фицджералд Кенеди - 35-ият президент на САЩ, е роден на 29 май 1917 г. Често името му се изписва като JFK (Джей Еф Кей). Убит е в Далас на 22 ноември 1963 г.
Джон израства в католическо ирландско семейство; баща му е крупен бизнесмен, дипломат и политик. Джоузеф Патрик и Роза Елизабет Кенеди имат девет деца - четири момчета и пет момичета.
През 1936 г. Кенеди постъпва в Харвардския университет, който завършва с отличие. По времето на учението си се увлича по футбола, но получава травма в гърба, която го безпокои през целия му живот, и се налага да се откаже от спорта.
Джон Кенеди участва в боеве по времето на Втората световна война; служи във военноморския флот в Тихи океан, където стига до званието "лейтенант". Торпедния катер, който командва той, е протаранен от японски есминец на 2 август 1943 г.; младият офицер участва в спасяването на членовете на екипажа, за което получава медал "Пурпурно сърце", медал от ВМФ и от Морската пехота; след войната Кенеди работи малко като журналист, но под влиянието на баща си решава да влезе в голямата политика.
Кариерата му започва през 1946 г., когато е избран за член на палатата на представителите в американския конгрес от Демократичната партия.
През 1952 г. Джон Кенеди се кандидатира за сенатор и побеждава своя конкурент от Републиканската партия, преизбират го през 1958 г. Той е член на сенатския комитет по труда и общественото благосъстояние, а от 1957 г. - на влиятелния комитет по външните работи.
На 13 юли 1960 г. Демократичната партия официално издига Кенеди за кандидат-президент. На 8 ноември 1960 г. той изпреварва кандидата на Републиканците - Ричард Никсън, и става най-младият президент в историята на САЩ и първият президент - католик. Клетвата на Кенеди е на 20 януари 1961 г.
Планът на действията на президента е наречен програма на "новите рубежи". При неговото управление Конгресът одобрява създаването на Корпуса на мира, вдига се минималната работна заплата, либерализира се социалното застраховане и се приема законът за жилищното строителство, за помощ на бедстващите райони в страната, за преподготовката на работническата сила и изплащането на помощи за временно безработни. По времето на Кенеди е направена огромна крачка в усвояването на космическото пространство - задействана е програмата "Аполо". Що се отнася до комунизма, президентът провъзгласява доктрината за "гъвкавото реагиране". Но той одобрява намесата на САЩ в гражданската война в Южен Виетнам и по неговото време са разпалени Берлинската и Карибската криза.
В края на 1963 г., готвейки се за предстоящите избори, президентът започва серия от пътувания в страната. На 21 ноември 1963 г. той пристига в Тексас. На следващия ден кортежът му тържествено преминава по улиците на Далас, след това завива на Елм стрийт, където точно в 12,30 часа, пред голяма тълпа от хора, събрали се да поздравят президента, прогърмяват изстрели.
Според официалната информация изстрелите са три. Първият куршум улучва Кенеди в гърба и излиза през шията му. Този куршум става причината за раняването на губернатора на щата Тексас - Джон Конели. Вторият куршум попада в главата на Кенеди и той е смъртоносен. След пет минути той е закаран в Парклендската болница, където умира. На 22 ноември е обявена смъртта на президента; губернаторът Конели оцелява.
За убийството на Кенеди е арестуван 24-годишният Ли Харви Осуалд, бивш морски пехотинец. След два дни той е разстрелян в полициейския участък в Далас от Джек Руби. По непотвърдени данни Руби е свързан с мафията.
Джон Кенеди е погребан на 25 ноември 1963 г. във Вашингтон.
Убийството разследват ФБР начело с шефа си Джон Е. Хувър и комисията на Уорън, която публикува резултатите си през 1964 г. Комисията остро критикува ЦРУ, ФБР и полицията в Далас, че не са предотвратили убийството на президента. Тя заключава, че не е имало заговор срещу Кенеди, в което американската и световната общност се съмняват.
Постоянно възникват нови версии за причините за убийството
Според една от тях Кенеди е убит заради обявената от него война с организираната престъпност; друга сочи, че причината е в позицията на Кенеди към войната във Виетнам - три дни след убийството Линдън Джонсън отменя директивата му за извеждане на американските войски от Виетнам и след като става президент през 1964 г., увеличава американското военно присъствие там. Някои изследователи смятат, че Кенеди е убит заради опита му да отслаби всемогъщото ЦРУ. Други - че зад убийството стои всемогъщият Джон Е. Хувър, шефът на ФБР, който бил приятел на Линдън Джонсън и има твърдения, че действал в интерес на мафията.
Има и хора, които свързват причината за убийството на президента с неговия интерес към НЛО и извънземните.
Джон Кенеди е притежател на Пулитцеровата награда през 1957 г., която получава за биографичната книга "Профили на мъжеството".
С Жаклин Бувие Джон се запознава през 1952 г. От брака й с нея му се раждат четири деца, две от които умират малко след раждането.
Карибската криза
Управлението на Кенеди е свързано с Карибската криза - периода на напрежението и противопоставянето между Съветския съюз и САЩ, след като през октомври 1962 г. Съветският съюз разполага ядрени ракети в Куба.
Карибската криза продължава 13 дни. Напрежението между САЩ и Съветския съюз е толкова силно, че всяка грешка можела да предизвика ядрена война в света. Разполагането на ядрени ракети в Куба се смята за авантюра на правителството на Никита С. Хрушчов. През 60-те години САЩ има сериозно предимство в областта на ядреното оръжие. През 1961 г. американски ракети с ядрени бойни глави са разположени в Турция, близо до границите със Съветския съюз. Хрушчов сметнал американските ракети на брега на Черно море за заплаха, затова предприема ответен удар - тайното разполагане на ядрени ракети в Куба.
След като научава за съветските ракети в Куба, американското правителство създава военноморска блокада около острова; тогава блокадата се смятала за обявяване на война.
Дипломатическите преговори се водят напрегнато и светът е в тревога.
Резултатите от преговорите
- Съветският съюз извежда ракетите си от Куба;
- САЩ изваждат ракетите си от Турция и се отказват от опита си да нахлуят в Куба.
Карибската криза едва не става причината за Трета световна война; тя показва цялата опасност от ядреното оръжие и недопустимостта му да се използва в дипломатическите разговори.
През 1962 г. САЩ и Съветският съюз се договарят да прекратят ядрените си опити във въздуха, под вода и в космоса.
След Карибската криза е създадена пряка телефонна връзка между Вашингтон и Москва.


29 Май 17, 20:38   

0.0876