СПИСАНИЕ "КОМАНДОС" - специални части, шпионаж, оръжие, охрана

 
СПИСАНИЕ "КОМАНДОС" - специални части, шпионаж, оръжие, охрана

 
Рейтинг: 2.00
(640)
Актуално
Статии
Албум
Книги
Контакти
Онлайн книжарница
За нас

БЛОГ АРХИВ
«« април 2024 »»
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          



Актуално 20:37
« Обратно
Вземи в gLOG
Вземи в gLOG
„РАЯН-1981”: НАЙ-СЕКРЕТНАТА ОПЕРАЦИЯ НА КГБ И ГРУ
Навършиха се 35 години от началото на най-мащабната за целия следвоенен съветски период засекретена разузнавателна операция, осъществена от Първо Главно управление на КГБ в Съветския съюз (днес Службата за външно разузнаване на Русия – СВР) и Главното разузнавателно управление (ГРУ) на Генщаба на Въоръжените сили на Съветския съюз.
Ракетно-ядреното нападениЕ
Това е разшифровката на името на операцията РАЯН, започната по инициатива на правителството на страната през 1981 г. Операцията е с такава степен на секретност, че за нея не знаят дори съветските посланици в страните, където се провежда тя. В тънкостите на пълномащабната разузнавателна епопея са посветени само резидентите на външното и военното разузнаване.
Немаловажна роля в провеждането на операцията РАЯН-1981 г. има идването на антикомуниста Роналд Рейгън на власт в САЩ през същата година. Краят на 70-те и началото на 80-те години са белязани с най-хладните отношения между Съветския съюз и САЩ. По това време Америка е обхваната от икономическа криза. За да излезе страната от дълбоката икономическа яма, й трябва враг, виновен за всичките беди на янките. Такъв враг Хипер – един от прякорите на Рейгън, открива в лицето на Съветския съюз, прилепвайки към страната клеймото „империя на Злото”.
Обидните думи с времето раждат нови и нови вълни на недоверие и неразбиране. Количеството кал, излято върху Съветския съюз от Щатите, не създава условия за приятелски чувства от негова страна. Между двете страни се установява атмосфера на подозрителност и шпиономания. А всяка агресия води до защитна реакция, до стремеж на другия да се защити.
Тогава правителството на Съветския съюз решава да не стои със скръстени ръце, а да започне да събира данни за „главния противник” (ГП) – с този израз са означени Щатите във всичките оперативни и стратегически планове на съветските военни и разузнаването. Задачата на военните и разузнавачите е да разкрият икономическия и военния потенциал, възможностите на ядрения щит на Америка, състоянието на комуникациите, разполагането на секретните обекти и реалната им готовност за бойни действия, настроението в страната и други тайни. С една дума, да се събере най-широк масив от информация за САЩ.
През 1951 г. в популярното американско списания „Колиерс” е публикуван планът за ядрено нападение на САЩ срещу Съветския съюз; там на повече от 100 страници е подробно описано стъпка по стъпка всичко, което трябва да се случи от момента „Ч”. Този план се нарича „Дропшът” (по името на късия силен удар в тениса); той предвижда бомбардировки на Москва, Ленинград, Киев и други промишлени центрове в Съветския съюз. Според замисленото янките трябва да хвърлят 300 ядрени бомби срещу 100 съветски града и да унищожат 85% от цялата промишленост на страната. Този план не е единственият; веднага след Втората световна война в американското военно министерство се появява първият подобен образец – „Тоталити”; последват го „Баруха”, „Чариотир”, „Флитууд” и т.н. След като американците разсекретиха информацията за подобни планирани бомбардировки, е трудно да си представим колко са били те всъщност. Но е напълно вероятно американската военна мисъл да е създавала всяка година по един коварен план. Затова не е чудно, че съветската върхушка се отнася сериозно към тези щатски попълзновения. Руснаците също планират в случай на война съветските дивизии за няколко дни да стигнат до Ла Манша, но тези планове никога не са афиширани. Въпреки всичко и американците, и Европа много се страхуват от „злата руска мечка”. В тази атмосфера, когато двете страни се плашат взаимно, се ражда планът РАЯН. Тази спецоперация е изключително дълбоко засекретена, затова и днес дори специалните служби знаят малко за нея. Но руснаците така или иначе се страхуват от повторението на 1941 г.
Плюс-минус 10 милиона убити
Американските военни подробно разкриват плана за нападение срещу Съветския съюз на тогавашния американски посланик в Москва Томас Уотсън.: нападение срещу повече от 1000 обекта в Съветския съюз, унищожаването на 100 милиона съветски граждани, плюс-минус десет милиона. Останалите, заразени с радиация, ще умират бавно и мъчително от лъчева болест... Щатите предвиждат все пак Съветският съюз да нанесе ответен удар срещу Америка и там да загинат около 80 милиона души. Тези факти шокират Уотсън; този факт вероятно е накарал американските политици всеки път здраво да се замислят, преди да планират нападение срещу Съветския съюз.
Съветските специални служби и съответно правителството знаят за тези планове, ако не в детайли, то в общи черти. За да предпазят страната от внезапен ядрен удар, е разработен планът РАЯН, за който са похарчени гигантски финансови средство и кадрови ресурси. Операцията „Ракетно-ядрено нападение” съществува три години – до 1984 г. При Константин Черненко лека-полека е закрито. Но на Съветския съюз му предстои да дойде на власт Горбачов, който без бомбени удари от страната на „главния противник” успява да унищожи „империята на Злото”.
27 Август 16, 20:37   

0.1512