СПИСАНИЕ "КОМАНДОС" - специални части, шпионаж, оръжие, охрана

 
СПИСАНИЕ "КОМАНДОС" - специални части, шпионаж, оръжие, охрана

 
Рейтинг: 2.00
(640)
Актуално
Статии
Албум
Книги
Контакти
Онлайн книжарница
За нас

БЛОГ АРХИВ
«« април 2024 »»
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          



Актуално 19:57
« Обратно
Вземи в gLOG
СТАЛИН ПРЕДЛАГАЛ ДА СЕ ВЪВЕДЕ ПЕТЧАСОВ РАБОТЕН ДЕН
През 1952 г. в своята книга "Икономическите проблеми на социализма в Съветския съюз" Сталин поставил въпроса за преминаването към 5-6-часов работен ден, за да могат останалото време хората да посветят на личния си живот, развитие и почивка.
Книгата "Икономическите проблеми на социализма в Съветския съюз" е издадена през 1952 г. и представлява сборник със статии с бележки по проекта за създаването на нов учебник по политическа икономия. Тя засяга ключови моменти в развитието на икономическата наука в Съветския съюз.
Ето какво казва Йосиф Висарионович в нея:
"Необходимо е не само да постигнем културен ръст на обществото, който да осигури на всичките членове на обществото всестранно развитие на техните физически и умствени способности, за да могат те да имат възможност да получат образование, достатъчно, за да се превърнат в активни дейци в общественото развитие, за да имат възможността свободно да избират професия, а не да бъдат приковани цял живот, по силата на общественото разделение на труда, към една професия.
Какво е нужно за това? Би било неправилно да се мисли, че такъв сериозен културен растеж на обществото може да се постигне без сериозни промени в днешното положение на труда. За това е нужно преди всичко да се намали работният ден до шест, а след това - до пет часа. Това е нужно, за да могат членовете на обществото да получат достатъчно свободно време, нужно за получаването на всестранно образование. След това е необходимо да се въведе общозадължително политехническо обучение, необходимо за това, членовете на обществото да имат възможност свободно да избират професия и да не бъдат приковани за цял живот към една професия. След това трябва коренно да се подобрят жилищните условия и да се вдигнат заплатите на работниците и служителите, минимум два пъти, ако не и повече, както чрез прякото повишаване на паричното възнаграждение, така и чрез по-нататъшното системно намаляване на цените на предметите за масово потребление..."
Несъмнено Сталин е бил противоречива личност. По времето на Ленин висшите партийни дейци не ценяли особено политическите способности на Сталин, макар че хората, които го познавали, говорили, че е високоинтелигентен човек. Той общувал с видни писатели, композитори, артисти, много четял и имал богата лична библиотека.
През април 1922 г. на пленум на ЦК на РКП - болшевики, Сталин получил длъжността Генерален секретар на Централния комитет. В началото управлявал чрез апарата на партията, но през 1924 г., след смъртта на Ленин, получил пълната власт в Съветския съюз.
Сталиновият период на управление в Съветския съюз се характеризира с авторитарен режим, репресии против инакомислещите и с повсеместен контрол над живота на хората. Но не бива да се забравя, че Съветският съюз победи във войната с фашизма под ръководството на Йосиф В. Сталин като главнокомандващ. След войната с усилията на "бащата на народите" Съветският съюз се превръща в силна индустриална държава, с мощен ВПК, в световен политически лидер, притежател на ядрено оръжие.
18 Май 17, 19:57   

0.1004