СПИСАНИЕ "КОМАНДОС" - специални части, шпионаж, оръжие, охрана

 
СПИСАНИЕ "КОМАНДОС" - специални части, шпионаж, оръжие, охрана

 
Рейтинг: 2.00
(640)
Актуално
Статии
Албум
Книги
Контакти
Онлайн книжарница
За нас

БЛОГ АРХИВ
«« април 2024 »»
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          



Актуално 18:03
« Обратно
Вземи в gLOG
Вземи в gLOG
КИМ ФИЛБИ - АГЕНТЪТ НА СТАЛИН НА СЛУЖБА НА НЕЙНО ВЕЛИЧЕСТВО
Ким Филби беше един от членовете на прочутата "Кембриджска петорка", в която членуваха високопоставени чиновници от специалните служби на Великобритания, които работиха тайно за Съветския съюз през 40-те и 50-те години.
Филби е вербуван от съветския разузнавач Арнолд Дейч през 1934 г. По времето на гражданската война в Испания той работи в района на бойните действия като специален кореспондент на вестник "Таймс"; едновременно с това изпълнява и задачи на Москва.
През 1940 г. Ким Филби постъпва в Секретната разузнавателна служба SIS във Великобритания и след две години заема поста заместник-началник на контраразузнаването. В годините на Втората световна войта той провежда редица блестящи операции.
В нацистка Германия съществува неформален клуб от политици и военни, които искат войната да приключи по-бързо, включително и да свалят Хитлер от власт. Тези хора гледат на Великобритания като съюзничка. SIS постоянно поддържа контакти със заговорниците по секретни канали. Според разузнавателната служба британското правителство може да действа съвместно с германците; за SIS и други разузнавателни служби, които споделят немската гледна точка, за двете страни това не е тяхната война.
Съветската армия още не е започнала настъплението си на Запад. Изходът от войната още не се вижда. Когато на фронтовете започват да побеждават съюзниците от антихитлеристката коалиция, хората, които в Германия са за сепаратистки мир с Великобритания, подновяват опитите да изградят мостове с Англия.
Англичаните виждат нарастващата победна мощ на Червената армия, правителството вижда в това заплаха и е склонно на сделка с германците. Документа с предложението за такъв договор предстояло да бъде одобрен от Филби. Той веднага блокира разпространението на "мирния договор" в правителството на Великобритани и сред нейните съюзници, като заявява, че той има хипотетичен характер. По-късно информира за случващото се Москва.
"... Аз ненавиждах войната. Дори след като тя завърши, ми беше трудно да забравя какво направиха немците. Дълго време не можех да посетя Източна Германия..." - разказва Филби в последното си интервю през 1988 г. пред английския публицист и писател Филип Найтли.
По-късно Филби неведнъж блокира опитите на колегите си да се "побратимят" с германските заговорници. Той отхвърля предаденото по секретните канали предложение до началника на службата за военно разузнаване и контраразузнаване в Германия адмирал Вилхелм Канарис да се срещне с шефа на SIS - Стюарт Мензис.
Съветският разузнавач прекъсва всичките възможности да се обединят Германия и Великобритания, а това означава и САЩ, във военен съюз, насочен срещу Русия. По времето на войната той предава в Москва 914 секретни документа.
През 1944 г. Филби става шеф на девети отдел в SIS, който се занимава със съветската и комунистическата дейност във Великобритания. В годините на студената война Филби предава на Съветския съюз информация за работата на британската агентура в страната. Повечето резултати от дейността му от този период са засекретени.
Известно е, че Филби проваля антисъветските демонстрации в Албания. Той координира общата операция на ЦРУ и SIS за внедряването на агенти в тази страна в края на 40-те и началото на 50-те години, с цел организирането на метеж. Филби съобщава за тази операция на КГБ и агентите, след като се приземяват, са уловени и разстреляни.
Агентите, които службите изпратили в тази страна, били въоръжени и изпълнени с решимост да извършат саботажи и убийства.
През 1949 г. Филби получава назначение във Вашингтон, където наблюдава общата дейност на британските специални служби, ФБР и ЦРУ в борбата със "заплахата от комунизма". Филби се ползва с доверието на своите преки началници.
През 1951 г. са "осветени" първите двама членове на Кембриджската петорка - Доналд Маклийн и Гай Бърджис. Филби ги предупреждава, че са под заплаха, но и той самият попада под подозрение. През 1952 г. е разпитан от британското контраразузнаване Ми-5, но не се намират достатъчно улики срещу него. През 1955 г. Филби е уволнен, но една година по-късно го взема под крилото си Ми-6 - разузнавателната служба на Великобритания.
Под прикритието на кореспондент на вестник The Observer и списанието The Economist Филби е изпратен в Бейрут, където няколко години продължава да събира важна информация за обстановката в Близкия изток за Съветския съюз. Разузнавачът е наясно с подривната дейност на ЦРУ и SIS в Близкия изток.
До края на живота си Филби живее в центъра на Москва. Филип Найтли разказва, че библиотеката му заемала три стени и съдържала 12 хиляди книги.
Харолд Ариан Ръсел Филби е роден на 1 януари 1912 г. в Индия, в семейството на британски чиновник в правителството. Баща му - Сент-Джон Филби, дълго време работи в британската колониална администрация в Индия, след това се занимава с изтокознание. Ким е представител на един от старинните родове в Британия.

ПОВЕЧЕ ЗА КИМ ФИЛБИ И ДРУГИТЕ ЧЛЕНОВЕ НА КЕМБРИДЖСКАТА ПЕТОРКА, ЗА БРИТАНСКИТЕ И ДРУГИ СПЕЦИАЛНИ СЛУЖБИ ЧЕТЕТЕ В КНИГАТА НА ИЗДАТЕЛСТВО "РАСПЕР" - "СПЕЦИАЛНИТЕ СЛУЖБИ: ТАЙНИТЕ ГОСПОДАРИ НА ЧОВЕЧЕСТВОТО"
10 Септември 17, 18:03   

0.1054